Spojené kráľovstvo môže byť bezpečným prístavom pre slovenské investície.
Britský obchodný komisár Jeho Veličenstva pre Európu počas svojej návštevy Slovenska: „Obchodná výmena medzi Veľkou Britániou a Slovenskom nebola nikdy vyššia.“
Zhodnotenie tridsiatich rokov obchodných vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Slovenskom a výhľad na nové investície boli tento týždeň predmetom podujatia LEADER2LEADER v Bratislave. Zorganizovala ho Britská obchodná komora v SR a Britské veľvyslanectvo v SR. Ako špeciálny hosť vystúpil Chris Barton, obchodný komisár Jeho Veličenstva pre Európu, ktorý bol už na svojej druhej návšteve Slovenska.
Už úvodné slovo Nigela Bakera, britského veľvyslanca na Slovensku, prinieslo pozitívne správy o úspechoch pri vzájomnej spolupráci oboch krajín, a to nielen v oblasti obchodu. O to viac zarezonovalo vystúpenie Chrisa Bartona, britského obchodného komisára pre Európu, v ktorom adresoval viac ako 70 prítomným zástupcom podnikateľského sektora aj tento odkaz: „Z našich výborných obchodných vzťahov som nadšený, lebo dobrý obchod pomáha ľuďom získať lepšie a lacnejšie produkty aj služby. A dnešným vítaným pozitívnom je, že medzinárodný obchod pomáha aj životnému prostrediu transferom vynálezov a z nich vychádzajúcich inovatívnych technológií. Slovensko a Spojené kráľovstvo zdieľajú spoločné hodnoty, aj preto sú takými dobrými obchodnými partnermi. Musím povedať, že aj po Brexite naše vzťahy prekvitajú a v číselnom vyjadrení nikdy neboli masívnejšie. A to nie je koniec. Rastové možnosti, ktoré prináša dnešný svet pre posilnenie našich vzťahov, sú obrovské. Obrana, energie, potravinárstvo a poľnohospodárstvo, najmodernejšie technológie, to všetko sú oblasti, kde sa môže prejaviť budúci rast. A samozrejme, nielen vaša krajina, ale aj moja, je otvorená investíciám. Ak teda Slováci hľadajú pre ďalší rast svojho podnikania bezpečný prístav, britská vláda im vie a chce pomôcť.“
TOP 3 destinácia pre slovenské investície je práve Spojené kráľovstvo
Spojené kráľovstvo je podľa Lucie Kišš, generálnej riaditeľky sekcie hospodárskej a rozvojovej spolupráce MZV SR, treťou najobľúbenejšou destináciou pre investorov zo Slovenska. Tieto investície v súhrne tvoria približne 300 miliónov euro a smerujú najmä do výstavby nehnuteľností, do oblasti informačných a inovačných technológií, energetiky či obchodu. Okrem nich v UK pôsobia mnohé technologické startupy.
Z hľadiska vzájomnej obchodnej výmeny patrí Spojenému kráľovstvu 7. miesto.
Slovenský export do Spojeného kráľovstva narástol takmer 70-násobne od roku 1993.
V roku 2021 slovenské firmy vyviezli do britský trh tovar v hodnote takmer 3,5 mld. euro, keď 80 % vývozu tvorili vozidlá, elektrické stroje, nerastné palivá a výrobky chemického priemyslu. Dovoz tvorili najmä motorové vozidlá, motory, pneumatiky, autopríslušenstvo, mechanické a optické prístroje, ale aj výrobky farmaceutického priemyslu. „Vidieť, aký významný podiel tvorí na tomto zložení automotive, čo je prirodzene dané tým, že Slovensku sa podarilo v roku 2015 získať dosiaľ stále najväčšiu investíciu, Jaguar Land Rover. Britské investície na Slovensku však majú oveľa komplexnejší rozsah, sú prítomné v retaile a potravinárstve, stavebníctve, výrobe zdravotníckych a kozmetických prípravkov, ako aj v službách ako kúpeľníctvo, právnické a finančné služby a iné. Záujem o britsko-slovenské obchodné vzťahy vidíme aj na rastúcom počte našich členov, v apríli nám napríklad pribudla jedna z najstarších a najväčších právnických spoločnosti na svete, Freshfields Bruckhouse Deringer,“ uviedla Miroslava Remenárová, predsedníčka predstavenstva Britskej obchodnej komory v SR.
Aktuálne je Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska pre Slovensko 7. najvýznamnejším exportným trhom. Za posledných 30 rokov vzrástla obchodná výmena na strane importu 38-násobne, zatiaľ čo slovenský export sa za posledných 30 rokov zvýšil takmer 70-násobne. Tovarový obchod je charakteristický prebytkom na slovenskej strane a až do vypuknutia pandémia zaznamenával rastúci trend s historickým maximom v roku 2019, s výnimkou roku 2020, keď sa prejavili účinky pandémie a po opätovnom raste ku koncu 4. štvrťroka minulého roka dosiahol objem 5,28 miliardy eur.
„Pozornosť patrí obom stranám: pritiahnutie investícií rovnako ako následnej starostlivosti.“
Dôležitosť spolupráce medzi štátom a podnikateľmi, ale aj organizáciami ako je Britská obchodná komora v SR, zdôraznil Robert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO, ktorý odprezentoval aj rozmanité formy aktivít, ktoré SARIO v tomto smere uskutočňuje.
Ako na podujatí LEADER2LEADER ukončila M. Remenárová: „Naše podnikateľské prostredia a krajiny majú veľa spoločného. Aj v Spojenom kráľovstve čelia výzvam súčasnej globálnej hospodársko-politickej situácie, rovnako tiež nedostatku pracovníkov, ich pozornosť sa tiež zameriava na inovácie. Naša obchodná komora oslávi v tomto roku 25 rokov od založenia. Dnešné podujatie sme vytvorili ako symbolickú striebornú svadbu medzi našimi krajinami, aby sme potvrdili náš zámer pokračovať vo vzájomnom zdieľaní skúseností a budovaní nových partnerstiev, ako v obchode, tak napríklad aj pri vzdelávaní, angažovanosti zamestnancov či našej kľúčovej téme, trvalej udržateľnosti a ESG.“
Poznámky
Chris Burton je komisár Jeho veličenstva pre obchod (HMTC) pre Európu. Vedie tím viac ako 300 zamestnancov v 34 krajinách kontinentu, ktorí sa snažia podporovať prosperujúce obchodné a investičné vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a ostatnými európskymi krajinami. Komisár pre obchod je zodpovedný za všetku činnosť Ministerstva pre medzinárodný obchod (DIT) v Európe vrátane:
– zlepšenia prístupu na trh pre spoločnosti Spojeného kráľovstva v Európe
– prilákania vnútorných investícií európskych spoločností do Spojeného kráľovstva
– podpory vývozu Spojeného kráľovstva do Európy
– ovplyvňovania mnohostrannej obchodnej politiky s Európou
Od februára do júna 2021 bol aj zastupujúcim generálnym riaditeľom pre obchodné rokovania v DIT. V roku 2019 mu Jej Veličenstvo kráľovná udelila titul CMG za zásluhy v oblasti obchodu, rozmanitosti a inklúzie.
Britská obchodná komora v Slovenskej republike vznikla v roku 1998 ako mimovládna organizácia podporujúca obchodné vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Slovenskou republikou. Je súčasťou globálnej siete the British Chambers of Commerce, ktorá má zastúpenie naprieč celým svetom. Je signatárom Race to Zero v rámci COP27 a spolupracuje s mimovládnymi aj expertnými organizáciami na Slovensku, ako napr. Compliance Circle alebo Zväz automobilového priemyslu. Viac o jej aktivitách na https://britcham.sk/events/
event2all je hrdým členom Britskej obchodnej komory v Slovenskej republike. Pri návšteve Chrisa Bartona sme pomáhali s media relations a celkovou organizáciou eventu.